Straipsniai
Kodėl verta vaiką auginti su vystyklais arba daugkartinėmis sauskelnėmis?

Nuo pradžių paklausiu, o kodėl ne vienkartinės? Vaikų susilaukę tėvai įdėmiai tyrinėja maisto produktų etiketes, kuriuos ketina ruošti savo vaikeliui, taip pat neišimtis ir kosmetikos produktų etiketės, o apie tokius dalykus kaip vienkartinių sauskelnių sudedamosios dalys nelabai atkreipia dėmesio. Medienos masė, absorbuojanti medžiaga (natrio poliakrilatas), polietilenas arba polipropilenas (plastmasė), celiuliozė, elastinė medžiaga, kvapai (http://www.diaperco.com/pg/24-Why-Use-Cloth-.aspx). Natrio poliakrilatas yra toksiškas junginys, kuris 1980-aisiais buvo naudojamas moteriškų tamponų, sukėlusių nemažai toksinio šoko atvejų, gamyboje. Deja, ta pati absorbuojanti medžiaga naudojama daugumos sauskelnių gamybai iki šiol. Kita pavojinga cheminė medžiaga – dioksinas – susidaro balinant popierių. Jo taip pat yra randama kai kuriose sauskelnėse (http://www.sveikapradzia.lt/?text.id.sub.62).

1999 metais JAV atlikti tyrimai (http://www.diapernet.org/001asthma.htm) su laboratorinėmis pelėmis patvirtino, kad daugumos rūšių sauskelnėse naudojami cheminiai junginiai bei sintetiniai kvapai gali sukelti astmos priepuolius. Dr. Rosalind C. Anderson, šio tyrimo vadovė, aiškina, kad dujinės medžiagos, žinomos kaip kvėpavimo sistemos dirgikliai, yra šalutiniai perdirbimo produktai, randami ne tik sauskelnėse, bet ir kitose vaikiškose prekėse. Autoriai pataria tėvams būti itin atidiems, ypač tiems, kurie patys turi polinkį į astmos priepuolius (http://www.sveikapradzia.lt/?text.id.sub.62).

Kodėl daugkartiniai vystyklai? Todėl, kad yra puikių audinių tinkamų būtent konktaktuoti su šlapimu ir kartu su vaiko odele. Pasirinkus tinkamas medžiagines sauskelnes tėvai džiaugiasi, kad nėra jau taip baisu vaiką auginti su vystyklais ar medžiaginėmis sauskelnėmis. Principas sauskelnių keitimo išlieka toks : dažnai keisti vystyklus, gerai išskalbti ir išskalauti, išdžiovinti ir vėl naudoti. Juolab, kad gyvenam su begale namų ūkiui reikalingų „pagalbininkų“ tokių kaip: skalbimo mašina, kokybiški skalbimo milteliai, skalbinių džiovyklos ir panašiai...

Jūs nustebsit pamatę kiek vienas vaikas per savo „sauskelnių etapą“ išmeta šiukšlių...

tiek vienas vaikas sunaudoja vienkartinių sauskelnių per

nuotrauka paimta iš http://www.nimmity.com/2010/06/nappies-disposable-or-cloth.html

O tiek apytiksliai reikia vaikui vystyklų ar medžiaginių sauskelnių per tą patį „etapą“ 

maždaug tiek reikia vienam vaikui

nuotrauka paimta iš http://www.recycledevon.org/reuse/using-real-nappies.php

Na ir truputis informacijos dėl „šiltnamio efekto berniukams vienkartinėse sauskelnėse“.

Kiti JAV atlikti tyrimai (http://www.diapernet.org/whycloth.htm) nustatė, kad vienkartinės sauskelnės trikdo berniukų sėklidžių vėsinimosi sistemą. O sėklidžių temperatūros padidėjimas sąlygoja mažesnį gyvybingų spermatozoidų kiekį spermoje, taigi, mažesnį vaisingumą. Tyrimo, kurio rezultatai išspausdinti „Archives of Desease in Childhood“, autoriai teigia, kad vaikystėje dėl vienkartinių sauskelnių dėvėjimo užsitęsę padidėjusios temperatūros epizodai kelia grėsmę vyrų vaisingumui ir lytinei sveikatai (http://www.sveikapradzia.lt/?text.id.sub.62).

Keisčiausia, kad mamos kartais pačios sau prieštarauja. Savo vaikutį nori rengti kuo natūralesnio pluošto rūbeliais, o apie kūdikio užpakaliuką kažkaip pamiršta. Taigi, mamos, jeigu jau norit auginti vaikelį kuo natūraliau, tai neatmeskit to, kad vaiko užpakaliukas irgi yra jo dalis.

Trumpai apie vaiko „sauskelnių etapą“

Švedijoje atlikti tyrimai (https://www.imsevimse.co.uk/) rodo, kad 1989 metais dauguma vaikų nebedėvėdavo sauskelnių būdami maždaug 2 metų. 2006 metais pasirodė, kad sauskelnes vaikai dėvi iki 3 ir netgi iki 7 metų. Pradėtos gaminti sauskelnės vaikams iki 30 kg. Vaikai nebenori,o dažnai ir nebegali pasituštinti, nejausdami šilto kompreso ant užpakaliuko. „Sauskelnių laikotarpis“ vis ilgėja, o tėvai už malonumą moka ne tik pinigais, bet ir vaiko sveikata bei ekologija (http://www.sveikapradzia.lt/?text.id.sub.62).

Ir vis dėl to:

  • Kiekvienas vaikas, augantis su natūraliais vystyklais, išsaugo pasauliui mažiausiai 4 medžius. Sauskelnių gamybai kasmet jų nukertamas 1 milijardas.
  • Kiekvienas vaikas, augantis su natūraliais vystyklais, neišmeta į šiukšlyną apie tonos atliekų, kurioms suirti prireiktų nuo 200 iki 500 metų. Vienkartinės sauskelnės sudaro 30% visų sunkiai yrančių atliekų.
  • Kiekvienas vaikas, augantis su natūraliais vystyklais, sutaupo pasauliui maždaug 1420 litrų naftos. Vienoms sauskelnėms pagaminti sunaudojamas 1 puodelis naftos.
  • Kiekvienas vaikas, augantis su natūraliais vystyklais, taupo nykstančius žemės resursus. Vienkartinėms sauskelnėms sunaudojama 2 kartus daugiau vandens, 3 kartus daugiau energijos, 20 kartų daugiau žaliavų nei skalbiamiems vystyklams.

 http://www.diaperaps.com/home/dp1/environment_main.html

 Susimąstyti verta, juk šis pasaulis yra mūsų namai. Ir kiekvienas kūdikis, kiekviena šeima, kiekvienas žmogus gali padaryti tikrai daug, kad pasaulis būtų švaresnis, gražesnis, jaukesnis ir mielesnis.  (http://www.sveikapradzia.lt/?text.id.sub.62).

 

 

atgal